Cmentarze Home          uDeXa.pl          Blokus          I Runda          1.04.08          Gladiator


Odnośniki felici portal Sparing z KM Nethershell - larp w klimatach warhammera Reklama dangerous Red Hot Jam Vol.135 Paco Paco Under the Blue Sky: Maho Sawai VA-Electro-House music LIFE vol.3 (2010) Klan Pro-Skill The Sims: Osiedlowe Życie [Poradnik] SPRZEDAM ALUFELGI OZ reacing 15" plus opony Basement Jaxx - Scars (2009) Is He There? DVDRip
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gilus.opx.pl

  • Newsletter Your E-mail Address:

      Subscribe
      Un-Subscribe



    Login here
    Uid 
    Pwd
                
                         
             

     

    Search This Site
    two or three keywords

              
    Tell a Friend About This Web Site!

    Your Email  
    Friend's Email
    Message

         

                                           

                                                                                                                                         

     
    Welcome to ArticleCity.com

    felici portal

    WARTKOWICE – cmentarz rzymsko-katolicki w Wartkowicach znajduje siê przy drodze do wsi Chropy. Centralnym punktem nekropolii jest niewielka, ceglana neogotycka kaplica. Budynek na planie prostok±ta z przylegaj±cym doñ piêciobocznym prezbiterium; nad naw± dach dwuspadowy, nad prezbiterium piêciopo³aciowy, oba kryte blach±. Nad kalenic± od strony wej¶cia ma³a wie¿yczka zakoñczona krzy¿em. {na temat wygl±du, zdobieñ kaplicy mo¿na by co¶ jeszcze napisaæ ale brakuje mi wiedzy fachowej)
    W s±siedztwie kaplicy warto zwróciæ uwagê na grobowiec rodziny Smogorzewskich. Jego g³ównym punktem jest piêkny postument z czerwonego piaskowca (?) zwieñczony popiersiem Wawrzyñca Smogorzewskiego, powstañca 1863 r. Obok mniej spektakularny, ale równie¿ godny zobaczenia nagrobek Marii Pieñkowskiej z 1921 roku z zachowan± sygnatura kamieniarza : „W.Czapliñski, £ód¼”.

    TUR - cmentarz rzymsko-katolicki w Turze po³o¿ony przy drodze skrêcaj±cej na wysoko¶ci ko¶cio³a w lewo od g³ównej szosy biegn±cej przez wie¶. Zachowa³o siê na nim kilka wyj±tkowej urody XIX-sto wiecznych nagrobków. Najciekawszy z nich to grób rodziny Rudnickich sk³adaj±cy siê z kilku nagrobków i p³yt, z których szczególna uwagê przykuwa piêkny postument zwieñczony rze¼b± klêcz±cego anio³ka trzymaj±cego krzy¿, ozdobiony w dolnej czê¶ci rze¼bami i p³askorze¼bami o znaczeniu symbolicznym: li¶cie, kwiaty, czaszka, ³añcuch, kotwica. Na jednym ze starych nagrobków z cmentarza w Turze zachowa³a siê sygnatura ³ódzkiego kamieniarza Alfreda Fibigera. W tylnej czê¶ci nekropolii mo¿na odnale¼æ grób nieznanego z imienia i nazwiska polskiego ¿o³nierza poleg³ego we wrze¶niu 1939 r. Ciekawostk± cmentarza jest wmurowany (od strony cmentarza) w s³up bramy kamieñ z dat± 1923 i inicja³ami „ks. L.L.”, „J.W.” i „B.K.”. Byæ mo¿e chodzi o datê budowy lub odnowienia bramy lub bramy i ogrodzenia, a inicja³y odnosz± siê do ówczesnego proboszcza i fundatorów tego przedsiêwziêcia.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sprzedamnadjeziorem.opx.pl
  •  

     


    Copyright © 2001-2099 - felici portal