ďťż
  Rodzaje akwariów Home          uDeXa.pl          Blokus          I Runda          1.04.08          Gladiator


Odnośniki felici portal Odyseja Rodzaju Ludzkiego / L'Odyssée De L'espece (2003) Kodeks Smoka Lil Wayne - Ball Till You Fall (2009) Dus (2005) Bez mojej zgody / My Sisters Keeper (2009) Jumanji Papillon (1973) co zrobic aby włączyć kurs poprawkowy do dorobku !!wymagne!! Mein Privat Video.46 German (2010) Graffiti Studio 2.0 DEMO
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • paintitblack.htw.pl

  • Newsletter Your E-mail Address:

      Subscribe
      Un-Subscribe



    Login here
    Uid 
    Pwd
                
                         
             

     

    Search This Site
    two or three keywords

              
    Tell a Friend About This Web Site!

    Your Email  
    Friend's Email
    Message

         

                                           

                                                                                                                                         

     
    Welcome to ArticleCity.com

    felici portal



    Rodzaje akwariów

    AKWARIUM WIELOGATUNKOWE

    Akwarium ogólne, zwane także wielogatunkowym, jest zazwyczaj naszym pierwszym akwarium, do którego trafiają kolejno nabywane ryby i rośliny. Jego mieszkańców nie muszą łączyć żadne pokrewieństwa, pochodzą oni z różnych stron świata i zamieszkują różne rodzaje wód. Przy doborze zwracamy raczej uwagę na walory zewnętrzne ryb, odpowiadający nam wygląd oraz sposób zachowania się w akwarium. Szczególną uwagę przywiązujemy do estetycznego urządzenia wnętrza akwarium. Sadzimy w nich rośliny w formie kolorowego kwietnika, wzorując się na doskonałych przykładach tak zwanych akwariów holenderskich. Zasiedlamy je rybami harmonizującymi ze sobą ubarwieniem, kształtem i sposobem poruszania się. Nabywając nowe gatunki zwracamy szczególną uwagę, na jakiej głębokości żyją w środowisku naturalnym, aby w akwarium nie pozostawić wolnej przestrzeni od ryb. Własnemu poczuciu estetyki i piękna podporządkowujemy także elementy dekoracji zewnętrznej i wewnętrznej zbiornika. Zakładając akwarium ogólnie nie możemy jednak zapomnieć, że jego mieszkańcy tylko wtedy będą cieszyć nasze oczy swym naturalnym wdziękiem, kiedy zapewnimy im odpowiednie warunki życia. Nie możemy więc umieszczać z nimi choćby najpiękniejszych ryb drapieżnych, gdyż ryby słabsze, stale napastowane, zostałyby wkrótce okaleczone, a nawet pożarte. Chowając się przed napastnikami, nie będą wypływać z kryjówek nawet po pokarm i nigdy nie ukażą nam swego naturalnego ubarwienia. Nie możemy też w zbiorniku, w którym pielęgnujemy cenne rośliny umieszcza ryb przegrzebujących podłoże lub wyrywających i zjadających rośliny. Mieszkańcy akwarium ogólnego pochodzą z różnych stron świata, należy więc uważać, aby ich podstawowe wymagania co do temperatury i składu chemicznego wody oraz rodzaju pożywienia były do siebie podobne. Oczywiście im więcej jest gatunków ryb i roślin tym trudniej jest im wszystkim zapewnić odpowiednich warunków życia. Należy także pamiętać, że większość ryb najlepiej czuje się w towarzystwie osobników z tego samego gatunku. W akwarium ogólnym powinno się znajdować kilka jednogatunkowych stadek niż kilkanaście ryb każda z innego gatunku.

    AKWARIUM GATUNKOWE

    W akwarium gatunkowym zapewniamy jednemu wybranemu gatunkowi ryb lub rodzinie optymalne warunki życiowe, a przy tym obserwujemy jego zachowanie w środowisku niewiele odbiegającym od naturalnego. Dzięki temu lepiej możemy poznać życie ryb akwariowych, i nauczyć się je pielęgnować, a nawet rozmnażać niektóre trudniejsze w hodowli, tak zwane problemowe gatunki. Właściwie utrzymane akwarium gatunkowe lub biotopowe świadczy, że akwarysta osiągnął wyższy stopień wtajemniczenia. Poszukując wiadomości o hodowli ryb i roślin sięga on po literaturę krajową i zagraniczną, a stając się znawcą przedmiotu może przekazywać swoją wiedzę innym. trud włożony w poznanie ryb procentuje czasami wychowaniem nowej odmiany, albo rozmnożeniem trudniejszego gatunku.

    AKWARIUM BIOTOPOWE

    Akwarium biotopowe to zbiornik, w którym ryby i rośliny czują się “jak u siebie w domu”. W warunkach naturalnych organizmy zwierzęce i roślinne żyjące w jakimś zbiorniku wodnym lub w określonej jego strefie pozostają w związkach zapewniających równowagę biologiczną. W akwarium zależności między nimi są ściślejsze niż w innych sztucznych zbiornikach, ale nie osiągniemy tu nigdy stanu równowagi. Mino to akwarium biotopowe najwierniej naśladuje naturalne środowisko, a więc na przykład strumień wśród lasów tropikalnych dorzecza Amazonki, wody pól ryżowych w Azji, skalistą, przybrzeżną strefą jeziora Niassa w Malawii, czy nasz rodzimy staw. Należy pamiętać, że biotop zamieszkują często nieliczne, nawet pojedyncze gatunki roślin i ryb, toteż stwarzając im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, musimy sprawę dekoracji akwarium zostawić na drugim miejscu. Niestety w krajowej literaturze akwarystycznej i przyrodniczej znajdziemy niewiele opisów biotopów wód tropikalnych. Miłośnicy akwarium krajowego są tym razem w lepszej sytuacji, gdyż mogą podpatrywać biotopy w czasie wycieczek krajoznawczych. Tym akwarystom, którzy zechcą założyć akwarium biotopowe, pomocą służą podawane przy opisach poszczególnych gatunków ryb i roślin ogólne wiadomości o środowisku naturalnym, potrzebny też będzie pewien zasób doświadczenia, więc akwarium biotopowe nie jest raczej przeznaczone dla początkujących akwarystów.

    AKWARIUM HODOWLANE

    Akwarium hodowlane zwane też tarliskowym lub lęgowym, to zbiornik, w którym ryby przystępują do tarła, rozwija się zapłodniona ikra i w którym wychowujemy narybek. Dla większości gatunków powinno ono być niskie, do 25 cm wysokości, dość szeroki (około 40 cm) i długie na 40 - 80 cm. Niektóre gatunki mogą rozmnażać się już w kilku litrowym zbiorniku, ale podane wyżyj wymiary akwarium hodowlanego odpowiadają większości gatunków, a także zapewniają łatwą obsługę. Najczęściej używa się zbiorników całkowicie szklanych lub klejonych bez ram wzmacniających, aby nie dostały się do wody szkodliwe związki z kątowników. Akwarium hodowlane musi być też odpowiednio ogrzane, zazwyczaj o kilka stopni więcej niż zwykle dla danego gatunku. Oświetlenie nie powinno być mocne. Oprócz dostępu światła dziennego wystarczy zamontowanie nawet słabej żarówki. Dla wielu gatunków ryb nie budujemy w akwarium hodowlanym żadnego podłoża, dla innych powinniśmy mieć pod ręka drobny żwirek, wygotowany torf, korzenie, kamienie, skorupę orzecha kokosowego lub doniczkę. Rośliny umieszcza się tam w razie potrzeby. Najczęściej wystarczy pęk mchu jawajskiego lub wywłócznika. Ruszty ikrowe, w które powinniśmy się zaopatrzyć pozwolą ochronić ikrę i narybek przed zjedzeniem przez rodziców. W miarę wzrostu narybku często musimy przenosić go od coraz większych zbiorników. Potrzeba posiadania większej ich liczby wynika także z konieczności oddzielenia rybek szybko rosnących od wzrastających wolniej. Po wygospodarowaniu miejsca na dodatkowe akwaria hodowlane warto zbudować metalowy stelaż, na którym łatwo można pomieścić nawet kilkanaście różnej wielkości zbiorników.Jeśli jest on estetycznie obudowany drewnem, może stać nawet w pokoju mieszkalnym. W obudowie powinny być schowane i dobrze zabezpieczone przed wilgocią przewody elektryczne i doprowadzające powietrze z kompresora lub brzęczków. Wykonanie niektórych prac pielęgnacyjnych, na przykład wymiana wody będzie łatwiejsze, kiedy dolna krawędź najniżej postawionych akwariów będzie się znajdować przynajmniej 0,5 m nad podłogą. Przestrzeń poniżej można wykożystać do zamontowania szafki, do przechowywania na przykład sprzętu akwarystycznego.

    AKWARIUM KWARANTANNOWE

    Dodatkowy zbiornik do przeprowadzania kwarantanny dla nowo zakupionych ryb i roślin, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby w akwarium głównym. W tym celu zakładamy oddzielne akwarium o pojemności około 100 litrów. Zbiornik powinien mieć napowietrzanie i filtr. Najlepiej bez roślin i żwiru. Należy też zastosować oddzielny sprzęt taki jak: siatki i wąż do podmiany wody. Zanim ryby zostaną wpuszczone do głównego zbiornika muszą odbyć co najmniej 3 tygodniową kwarantannę. Akwarium do przeprowadzenia kwarantanny musi być przygotowane przed zakupem nowych ryb i roślin.

    AKWARIUM KONTYNENTALNE

    Bardzo pociągająca wydaje się myśl o założeniu akwarium kontynentalnego, wiążąca się może z obudzonym już wcześniej zainteresowaniem jakimś kontynentem. Może zbieramy pamiątki z odbytych podróży do Afryki lub Azji, interesuje nas kultura latynoska czy dalekowschodnia, lub po prostu hodujemy kaktus z Ameryki Południowej. Niestety, takie akwarium może nie zapewnić odpowiednich warunków rybom i roślinom. Lepiej bowiem, żeby w akwarium mieszkały ryby z różnych kontynentów, ale żyjące w podobnym środowisku wodnym niż odwrotnie. Nie powinno się więc trzymać w jednym południowoamerykańskim akwarium ryb pochodzących z bystrych strumieni Andów i z wód sawann brazylijskich. Jeśli chcemy trzymać w akwarium ryby pochodzące z jednego kontynentu, powinny one zamieszkiwać podobne siedliska naturalne.

    AKWARIUM ROZRODOWE - KOTNIK

    Dodatkowy zbiornik o wielkości około 30 do 40 litrów, służy do hodowli narybku i rozrodu ryb .

    Kotnik tzw. "kojec", to także nazwa pojemnika wykonanego z siatki, umieszczono go wewnątrz akwarium chroniącego narybek przed zjedzeniem go przez inne ryby pływające w akwarium ogólnym (np. gupiki).

    Wśród akwarystów używana jest także inna nazwa tego zbiornika: akwarium rozrodowe lub lęgowe.

    AKWARIUM MORSKIE

    Głównie dla zaawansowanych hodowców. Akwarium z rybami morskimi powinno mieć pojemność większą niż 200 litrów. Im akwarium jest większe, tym łatwiej o nie dbać. Duża objętość wody w zbiorniku zapewnia rybom i roślinom lepsze warunki życia. Należy unikać zbytniego zagęszczenia w zbiorniku. W akwariach o głębokości do 50 cm jako oświetlenie stosujemy jarzeniówki. Do głębszych używa się lamp metalohalogenowych.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sprzedamnadjeziorem.opx.pl
  •  

     


    Copyright Š 2001-2099 - felici portal