zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpaintitblack.htw.pl
|
Tell a Friend About This Web
Site! |
| |
|
|
|
felici portal
Pytanie: Jestem emerytem wojskowym. Świadczenie to nabyłem w 1996 roku. Zaraz po nabyciu świadczeń jak wyżej podjąłem prace w cywilu na pełnym etacie i obecnie osiągam stosunkowo wysokie przychody w stosunku do świadczeń emerytalnych pobieranych z Wojskowego Biura Emerytalnego. W tej sytuacji rozważam możliwość przeliczenia świadczenia emerytalnego - w sytuacji gdybym zakończył okres czynności zawodowej. W ramach Reformy Emerytalnej (1999 r.) pozostałem tylko w tzw. I filarze. Ostatnio dostałem wezwanie od mojego obecnego pracodawcy do podania danych o moim zatrudnieniu w celu naliczenia kapitału początkowego. Podałem okres od zwolnienia z zawodowej służby wojskowej do czasu wejścia w życie Reformy Emerytalnej. Pracodawca zakwestionował te dane twierdząc, ze powinienem podać również moje dochody z okresu służby zawodowej. Po konsultacjach w ZUS okazało się, że danych o zarobkach " zamkniętych" świadczeniem emerytalnym nie uwzględnia się w obliczeniach kapitału początkowego w pracy na emeryturze. Czy podaje się dane o zarobkach w okresie służby zawodowej zakończonej świadczeniem emerytalnym do kapitału początkowego naliczanego w ramach pracy w cywilu? Czy istnieją również procedury naliczania kapitału początkowego w wojsku dla emerytów wojskowych - kapitał ten wydaje się być niezbędny do przeliczenia emerytury w I filarze? Czy w celu przeliczenia emerytury sumuje się oba kapitały z wojska (jeżeli taki istnieje) i z pracy w cywilu a następnie poddaje się je procedurze obliczania świadczeń wg tzw. przewidywanej długości życia na emeryturze?
I. Problematykę poruszoną w powyższych pytaniach regulują następujące akty prawne: - ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. (Dz. U. z dnia 26 stycznia 1994 r. z późniejszymi zmianami) - ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) (Dz. U. z dnia 30 grudnia 1998 r. z późniejszymi zmianami) - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego. (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2000 r.) II. Zgodnie ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej przysługuje z budżetu państwa, na zasadach określonych w ustawie, zaopatrzenie emerytalne z tytułu wysługi lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby, a członkom ich rodzin - w razie śmierci żywiciela. W ramach zaopatrzenia emerytalnego przysługują na zasadach określonych w ustawie określone świadczenia. Pytający nabył jedno ze świadczeń o charakterze pieniężnym, a mianowicie emeryturę wojskową. III. Podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne żołnierzowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin nie przewiduje instytucji obliczania kapitału początkowego. Nie stosuje się tu także w drodze odesłania przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS o kapitale początkowym, co do żołnierzy zawodowych, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nie pozostawali w służbie- a taką osobą jest Pytający, gdyż ustawa weszła w życie co do zasady 1 stycznia 1999r., a Pytający od 1996r. jest na emeryturze wojskowej. Emerytury wojskowe podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. IV. W razie zbiegu prawa do emerytury wojskowej z prawem do emerytury przewidzianej w innych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną. Jednakże należy podkreślić, że wybór emerytury przewidzianej w innych przepisach nie pozbawia osoby uprawnionej innych świadczeń i uprawnień przysługujących emerytom wojskowym. V. Jednakże emerytowi, który po zwolnieniu ze służby był zatrudniony przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy lub po dniu 31 grudnia 1998 r. podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (czyli tak jak w przypadku Pytającego) , dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej okres tego zatrudnienia lub okres opłacania składek na te ubezpieczenia, jeżeli: 1) jego emerytura wynosi mniej niż 75% podstawy jej wymiaru oraz 2) ukończył 55 lat życia - mężczyzna i 50 lat życia - kobieta albo stał się inwalidą.
Zgodnie z właściwą informacją udzieloną Panu w ZUS, danych o zarobkach zamkniętych świadczeniem emerytalnym wojskowym nie uwzględnia się w obliczeniach kapitału początkowego według przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Nie istnieją procedury naliczania kapitału początkowego w wojsku. Zgodnie z punktem III podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne żołnierzowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym (a nie obliczona w oparciu o instytucję kapitału początkowego), a waloryzacji podlega na zasadach i w terminach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Nie następuje "sumowanie" kapitałów. Jednakże może Pan wybrać czy korzystniejszy dla Pan będzie wybór emerytury zgodnie z punktem IV , czy też "doliczenie" wskazane w punkcie V . ad. pytanie 4. Powinien Pan obliczyć, czy bardziej korzystne dla Pana będzie skorzystanie z regulacji określonej w punkcie IV , czy w punkcie V ad. pytanie
e-prawnik.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plsprzedamnadjeziorem.opx.pl
|
|
|
|